ÖVRIGT / Diverse / Salladsskål 10559359
*
nr 1055 9359
Salladsskål
trä /nysilver / porslin + bestick, England, diameter: 25 cm, höjd: 15 cm
Utrop:
800 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 september 2016
kl 18:43:23
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/9 11:59:57
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick engelsk england europa matbestick nysilver pläter porslin salladsskål trä
-
8020 Bestick
55 st, Gense, 1950-tal, 29 gafflar, 14 knivar, 12 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:40
-
7020 Blomkonsoler
9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:23
-
8301 Bordsram
omkring 1900, bemålad, 30x18
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:55
-
1017 Bordsuppsats
skålar, ett par, omkring 1800, Frankrike, brons/kr..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:53
-
8140 Eldset
smide, nutida. Höjd: 70 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51
-
8296 Korg
metall, Stockholmsutställningen 1897, mässing. Län..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:32
*
Salladsskål
nr 1055 9359
Salladsskål
trä /nysilver / porslin + bestick, England, diameter: 25 cm, höjd: 15 cm
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 12 september 2016 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 10/9 11:59:57 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick engelsk england europa matbestick nysilver pläter porslin salladsskål trä
-
8020 Bestick
55 st, Gense, 1950-tal, 29 gafflar, 14 knivar, 12 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:40 -
7020 Blomkonsoler
9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:23 -
8301 Bordsram
omkring 1900, bemålad, 30x18
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:55
-
1017 Bordsuppsats
skålar, ett par, omkring 1800, Frankrike, brons/kr..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:53 -
8140 Eldset
smide, nutida. Höjd: 70 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51 -
8296 Korg
metall, Stockholmsutställningen 1897, mässing. Län..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:32



